Вступ в спадщину.

Коли настає момент прийняття спадщини, з’являються питання, з якими часто звертаються до юриста. На що в даній процедурі потрібно звернути увагу, та які документи потрібно мати при собі, при зверненні до нотаріуса.

Оформлення спадщини в Україні ділять на кілька умовних етапів: Вступ в спадщину, отримання свідоцтва про право на спадщину, реєстрація права власності на спадщину. Серед усіх етапів найважливішим мабуть є етап вступу в спадщину. Вступ в спадщину залежить від того, яким чином воно відбувається: вступ в спадщину за законом, вступ в спадщину за заповітом. Прийняття спадщини за законом передбачає прийняття спадщини відповідно до черговості спадкоємців в наступному порядку:

  • діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, батьки;
  • рідні брати та сестри спадкодавця, його бабуся і дідусь, як з боку батька, так і з боку матері;
  • рідні дядько та тітка спадкодавця;
  • особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до відкриття спадщини;

При подібному спадкуванні частки спадкоємців однієї черги є рівними. Кожна наступна черга отримує право на вступ в спадщину лише тоді, коли відсутні спадкоємці попередньої черги. Вступ в спадщину за законом можливий тоді, коли воно не змінено заповітом спадкодавця. Заповіт може стосуватися як всього майна, так і його окремої частини. Спадкоємцями за заповітом можуть бути будь-які фізичні, юридичні особи, не залежно від їх родинних зв’язків зі спадкодавцем. Як в першому так і в другому випадку вступ в спадщину повинен відбутися протягом шести місяців після смерті спадкодавця – відкриття спадщини. У разі пропущення даного терміну потрібно звертатись з заявою до суду про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.

Прийняття спадщини може відбуватися автоматично, а також на підставі заяви спадкоємця. У автоматичному порядку спадкоємець вважається таким що набув спадщину, якщо він постійно проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. Підтвердженням такого факту може бути довідка з органу місцевого самоврядування, реєстраційний запис в паспорті спадкоємця, або в будинковій книзі. Також автоматичний вступ допускається відносно неповнолітніх, недієздатних осіб, а також цивільна дієздатність яких обмежена. У другому випадку спадкоємці повинні особисто подати заяву про вступ в спадщину до нотаріальної контори за місцем останнього проживання спадкодавця. Таку заяву подають або особисто або надсилають цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Наявність документів, що підтверджують вручення заяви нотаріусу допоможуть уникнути багатьох неприємних ситуацій. В заяві, яка була відправлена по пошті підпис має бути завірений нотаріально, нотаріус після прийняття заяви заводить спадкову справу, а також пропонує належним чином оформити заяву на вступ в спадщину або прибути спадкоємцю особисто до нотаріальної контори для оформлення необхідних документів. Подача інших документів окрім заяви не є обов’язковою, обумовлено це тим, що нотаріус перевіряє факт смерті спадкодавця, час та місце відкриття спадщини, склад майна. Якщо спадкоємці обмежені в часі, то всі необхідні документи, крім заяви, вони можуть подати після закінчення шестимісячного терміну для прийняття спадщини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.