Оскарження боргу «недоїмки».

Відповідно до ч. 16 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується. Наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску та фінансових санкцій є самостійною підставою для направлення платникові вимоги про сплату недоїмки, без проведення додаткових перевірок. Відтак ФОПи які деякі з них до недавнього часу забули навіть про існування своєї підприємницької діяльності, починають отримувати вимогу про сплату боргу «недоїмки». Зазвичай ця сума у всіх ідентична – 15819,54 грн. Коротко про терміни:

  • Недоїмка – сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Що робити? Платити? За що? За те що контролюючі органи не виконують належним чином свої обов’язки? Ні, не платити. З початку 2018 року досить багато ідентичних справ за якими ФОПи з позовами про визнання протиправними дій контролюючих органів скасовують вимогу про сплату боргу. По перше варто зазначити що після отримання вимоги маємо 10 днів для оскарження до органу вищого рівня ДФС України. Скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків, якщо рішення керівника контролюючого органу не надходить до ФОП протягом 20 днів. В деяких випадках окремим рішенням цей термін може бути продовжено про що ФОПи мають бути належним чином повідомленні. Все? Можна не платити? Не все так просто, з кожним днем фіскали придумують нову систему ввести в оману ФОП знаходячи колізію в законодавстві, зокрема: скарга направлена до головного управління ДФС у відповідній області вважається поданою з порушенням її подання відповідно до статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Тому рекомендація одна, після отримання вимоги про сплату боргу «недоїмки», паралельно потрібного направляти скаргу на вимогу про сплату боргу, на дії контролюючого органу, посадових осіб органів державної влади разом з адміністративним позовом до окружного адміністративного суду відповідного району з позовом про визнання незаконною та скасування вимоги про сплату боргу.

Та найголовніше: у разі наявності у платника на кінець календарного місяця недоїмки зі сплати єдиного внеску фіскальний орган на підставі даних звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу формує та надсилає (вручає) платнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) на суму такої недоїмки. Постанова ВСУ від 19 вересня 2018 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.