Стягнення аліментів при виїзді платника аліментів за кордон.

У разі виїзду платника аліментів за кордон на постійне місце проживання в державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти стягуються в порядку, встановленому КМУ. На сьогодняшній день є чинна постанова КМУ № 1203 від 19 серпня 2002 року, якою затверджено «Порядок стягнення аліментів на дитину у разі виїзду одного з батьків для постійного проживання в іноземній державі, з якою не укладено договір про надання правової допомоги». У відповідності до даного акту у разі виїзду одного з батьків, який є громадянином України, для постійного проживання в іноземну державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, він повинен виконати аліментні зобов’язання відносно утримання дитини до досягнення нею повноліття. До альтернатив можна віднести договір між цією особою та одним з батьків, з яким залишається дитина, або її опікуном, піклувальником, або договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Якщо ж аліментні зобов’язання не були виконані особою, що виїжджає, стягнення аліментів провадиться за рішенням суду.

З метою запобігання ухиленню платника аліментів від утримання дітей до їх повноліття шляхом сплати аліментів особа, яка виїжджає для постійного проживання за кордон, разом із заявою про видачу паспорта для виїзду за кордон або оформлення відповідної сторінки у паспорті, подає до паспортної служби за місцем постійного проживання в Україні у разі наявності дитини (дітей), що залишається в Україні, договір про виплату аліментів, або нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів, або копію рішення суду про виплату аліментів.

До моменту одержання паспорта зазначена особа повинна подати до відповідного органу  за місцем постійного проживання в Україні документ, що підтверджує виконання аліментних зобов’язань, — нотаріально засвідчену заяву про відсутність у одержувача аліментів вимог щодо стягнення аліментних платежів (якщо така заява не подавалася при поданні заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон) або нотаріально засвідчену копію постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження (якщо стягнення аліментів проводилося за рішенням суду).

У разі невиконання аліментних зобов’язань на момент одержання паспорта до особи, що виїжджає для постійного проживання за кордоном, застосовуються обмеження, передбачені законодавством.

Особа, що виїхала за межі України для тимчасового перебування і має в Україні неповнолітню дитину (дітей), у разі подання клопотання про залишення для постійного проживання за кордоном подає до дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном такі ж документи, як і при подачі заяви про видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон (інформація вище). У разі наявності аліментних зобов’язань керівник дипломатичного представництва або консульської установи України за кордоном приймає рішення про відмову в задоволенні клопотання до усунення обставин, які цьому перешкоджають.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.