Консультація на тему: “Зміна розміру аліментів”

На сьогодні в судовій практиці виникає досить багато питань з приводу зміни розміру аліментів на дитину і є значною потреба в роз’ясненні, насамперед, підстав для збільшення або зменшення (в більшості випадках наявне збільшення) розміру аліментів. Також слід проаналізувати процедуру даної зміни розміру в судовому порядку.
Почнемо з того, що змінити розмір аліментів Ви можете як в добровільному порядку, так і через суд. Розглянемо два варіанти, для добровільної згоди щодо зміни розміру аліментів потрібно, щоб була наявна домовленість між батьками, дана домовленість повинна бути засвідчена нотаріусом у договорі. Якщо даної домовленості між сторонами немає, слід звернутися до суду, суд розглянувши заяву і вбачаючи певні підстави для зміни розміру аліментів, якщо вони будуть наявні, винесе судове рішення. Слід зауважити, що дану заяву до суду може подати як платник так і одержувач аліментів.
Розглянемо підстави для зміни розміру аліментів:
зміна матеріального або сімейного стану (наприклад, платника аліментів призначили на нову посаду і виходячи з цього дана особа збільшила своє матеріальне становище), також можливо платник розлучився зі своєю дружиною (звичайно на радість колишній дружині) і для когось це означає, що у нього збільшилося матеріальне становище. Випадків безліч і кожен їх трактує по-своєму. Беручи до уваги вищесказане, ви зобов’язані підтвердити в судовому засіданні певними документами, що справді дане становище платника змінилося;
погіршення або поліпшення здоров’я когось з батьків або самої дитини (дані ситуації також наявні, але і тут сторона повинна довести, що її становище погіршилося або покращилося, доказами можуть слугувати медичні довідки чи висновки лікарів).
Отже, кожна зі сторін має повне право подати позовну заяву про збільшення або зменшення розміру аліментів.
Позовна заява про зміну розміру аліментів подається до суду відповідно до ст. ст. 27, 28 Цивільно процесуального кодексу України за зареєстрованим місцем проживання або місцезнаходженням, як відповідача так і позивача.
Наприклад, якщо мати з якою проживає дитина подала позов до суду про збільшення розміру аліментів, то дана справа може розглядатися в суді за місцем ії проживання (адже наявна маленька дитина), якщо батько подає заяву до суду про зменшення розміру аліментів, то дана заява буде розглядатися за місцем проживання матері і дитини.
Для подачі заяви до суду, Вам як мінімум потрібно мати хоча б позовну заяву. Для оформлення даної позовної заяви, відповідно до норм чинного законодавства (стаття 175 Цивільно процесуального кодексу України) ви можете звернутися до правника (адвоката). Обов’язково слід мати при собі і звичайно докласти до позовної заяви певні документи, такі як:
копія паспорту(обов’язково всі сторінки);
копія ідентифікаційного номеру позивача і відповідача;
копія свідоцтва про народження дитини;
копія рішення суду;
копія доказів, які були наведені вище (довідки про доходи, квитанції, чеки, рекомендації лікарів, свідоцтво про народження дитини у платника аліментів). Дуже часто постає питання: “Чи потрібно в таких ситуаціях сплачувати судовий збір?”
Відповідно до статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивачі у справах про збільшення розміру аліментів звільняються від сплати судового збору.
Якщо ж до суду звертається хтось з батьків, який не проживає з дитиною, то дана особа сплачує судовий збір у розмірі зазначеному в статті 4 даного Закону(позовна заява немайнового характеру).
Також розмір аліментів не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного до віку і не більше 50% заробітньої плати платника.
На підставі вищевикладеного, можна виділити 2 головних аспекти, які допоможуть виграти дану справу.
По-перше, слід за для збільшення розміру аліментів задіяти декілька підстав (2 і більше) для того, щоб суд без сумнівів задовольнив саме Ваш позов, адже суд дуже часто відноситься скурпульозно до більшості доказів.
По-друге, обов’язково слід звернутися за правничою допомогою для представлення ваших інтересів в судовому засіданні.
В даній роботі були використані норми Сімейного кодексу України, станом на 26.10.2019р., норми Цивільно процесуального кодексу України станом на 30.10.2019р., Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17 травня 2017 року № 037-VIII, Закон України “Про судовий збір” станом на 05.01.2019 р., Постанова Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.